Mukadderat

Özet

"Mukadderat", geleneksel zaman anlayışına yeni olanaklar sunarak gelecek tahmini algımızı araştırıyor. Çalışma, gelişmiş yapay zeka, görsel tanıma ve çağdaş sanatın yan yana gelmesiyle ortaya çıkıyor.

Veri görselleştirme ve morfolojik dönüşüm, verileri, izleyenlerin "Mukadderat" çalışmasını deneyimlemelerini sağlayan anlamlı sorulara dönüştürüyor. Mukadderat, geleceğin ne getirdiğini, geleceğin kesinliğini ve önceden belirlenmiş olayların seyrini bilmeme fikrini sorguluyor. Özgür irade bir yanılsama olabilir ve kaderimiz bizi sabırla bekliyor olabilir. Hepimiz kendimizi ayrı varlıklar olarak algılıyoruz, ancak hepimiz kolektifve sonsuz bilincin parçası olabiliriz.

Çalışma, Faladdin'deki Yapay Zeka ekibinin sağladığı ileri teknoloji araçlarıyla hazırlanmıştır.Faladdin, dünya çapında 25 milyon kullanıcıya yapay zeka tabanlı gelecek tahminleri sunan, İstanbul, Türkiye'de bulunan bir teknoloji girişimidir. Anonim görsel verileri toplayarak, sürekli görsel sunum için ihtiyaç duyduğu canlı veri setlerindenbeslenmeye devam eden, sürekli değişen biçimlendirilmiş bir imaj yaratır. Kolektif bir Türk Kahvesi fincanının görsel verileri sürekli ve canlıdır ve Faladdin'in yapay zekasına gönderilen her fotoğrafla yeni bir olasılığa dönüşmeye devam eder.

Çalışma, yapay zekanın ve çağdaş sanatın benimsenmesine ve gelecek öngörüsüne olasılık ve felsefi yaklaşıma değiniyor. Çalışmanın ismi olan ‘Mukadderat, önceden belirlenmiş geleceğe atıfta bulunuyor ve bizim algıladığımız tek şey; insanlığın doğuşundan beri dini liderler, bilim adamları ve filozoflar arasında oldukça tartışılan bir konu olan bir zaman yanılsamasıdır.

Süreç

Veri hazırlama süreci, Faladdin AI tarafından kahve fincanı görüntülerinden oluşan veri seti kullanılarak gerçekleştirildi. Deney, görüntü verilerinin, sınırlı çözünürlük ve ortalamapiksel değerleri gibi kesin spesifikasyonlarla eşleşmesini gerektirir.Üretken rakip ağlar (GAN) mimarisinin gücünü tüketerek; Ek evrişimli katmanlar (Conv2D) kullanarak 1024x1024 piksel çıktısı için geliştirilmiş, daha sonra beslenen verilerin ayrıntılarını vurgulamak için katman katman daha yüksek çözünürlük için kullanılan kahve fincanlarının kendi kendini oluşturan görüntülerini oluşturmayı başardık. Bu yaklaşım, her Faladdin kullanıcısının küçük resimlerini, üretim süreçleri arasında enterpolasyon yapmak için özellik vektörleri olarak kullanmamızı sağladı.

Tasarım ve Yazılım
Faladdin Ofisi,
İstanbul 2020.
Konsept Geliştirme ve Uygulama
Sertac Tasdelen
Yapay Zeka ve Yazılım Geliştirme
Umur Yavuz
Görsel Tasarım
Ahmet Narinoglu
Tasarım Desteği
Devran Bostancioglu
Faladdin
4.7